Faydam, Geliştirdiği İnovatif Çözümlerin İhracatına Başlıyor

Nesnelerin interneti alanında kullanılan akıllı veri toplama, görüntülü veri toplama ve yönetim cihazlarının tasarım, geliştirme ve üretimi konularında faaliyet gösteren Faydam Teknoloji, bu yıl itibarıyla söz konusu çözümlerin ihracatına odaklandı. Firma Ortaklarından Haluk Erden, 2016 yılında altyapısını hazırladıkları başlıklarda pazar arayışlarının hızlandığını belirterek, “Hedef pazarımız olan ülkelerde gerek ön araştırma gerekse potansiyel müşterilerimizle görüşme süreçlerimizde Türk ticari ataşeliklerimizin katkısıyla yapıyoruz. Bu yıl itibarıyla teknoloji ihraç eden firma olma hedefimizi kalıcı bir şekilde gerçekleştireceğiz” dedi.

Firmanın 1998 yılında İsmet Erden tarafından kurulduğunu ve 2002 yılından bu yana Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ATAP) bünyesinde faaliyet gösterdiğini anlatan Haluk Erden, “Geliştirdiğimiz sistemlerde yakaladığımız başarıyı yönetici şirketimiz ATAP ile uyumlu birliktelik içinde hareket etmemize bağlıyorum” diye konuştu.Sistemlerinde kullanılan yazılım ve donanımların tüm ArGe süreçlerinin Faydam Teknoloji bünyesinde gerçekleştiğini anlatan Erden, yurt genelinde faaliyet gösteren dataloggerlarının yüzde 98.25’lik yerlilik oranına ulaştığına vurgu yaptı.

Artık teknolojinin tüm dünyada hızlı bir şekilde ilerlediğini ve bunun sosyal yaşam düzeyinde değişim sürecini tetiklediği tespitini yapan Haluk Erden, özellikle nesnelerin interneti kavramı ile Endüstri 4.0 alanında yaşanan gelişmelerin küresel pazara yön vereceğini söyledi. Bu alanda söz sahibi olacak firmaların entegrasyon süreçlerinin, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında yerlileşmenin önemini kat kat artırdığını dile getiren Erden, şunları kaydetti: “Bugün itibarıyla Türkiyenin ihracat hedeflerinin ötesine geçebilmesi için firmamız gibi teknoloji ve Ar-Ge odaklı üretim yapan şirketlerin geliştirdikleri ürün ve hizmetlerle global pazara açılması gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi.

Türkiye’nin ihracat hedeflerinin ötesine geçebilmesi için firmamız gibi teknoloji ve Ar-Ge odaklı üretim yapan şirketlerin geliştirdikleri ürün ve hizmetlerle global pazara açılması gerekiyor.